Temel kazığı veya derin kazılarda düşey yer değiştirmelerin önlenmesi, yapıların dönmeye karşı emniyete alınması amacıyla yapılan sistemin düşey ve yatay elemanlarıdır.

Mini kazık makineleri ebatlarının, fore kazık ve jet grout sistemlerine göre küçük oluşu nedeniyle tercih sebebidir. Portatif kazık makineleri ile micro ve mini kazık uygulamaları bina içlerinde de yapılabilmektedir. Plansız ve çarpık kentleşme nedeniyle büyük kazık makinelerinin iş mahalline naklinde ve çalıştırılmasında zorluklar yaşanmaktadır. Mini Kazıklar 12-15 m. derinliğe kadar olan iksa uygulamalarında ankrajlı olarak ve temel altı zemin iyileştirme işlerinde yaygın olarak kullanılmaktadır.

İksa ve temelaltı kazık uygulamalarında mutlaka uzman geoteknik mühendisi tarafından iksa-temelaltı kazık projesi yapılarak uygulama yapılmalıdır. Özellikle derin kazı-iksa sistemlerinde yapılacak hatalar neticesi kazı-iksa sistemlerinde yıkılmalar, göçmeler olabilmektedir. Bu da ciddi anlamda can-mal kayıplarına neden olabilmektedir.  Bu nedenle iksa projelerinin hazırlanmasında ve uygulamalarda titiz davranılmalı projesiz uygulama yapılmamalıdır.